Piedalies Makulatūras vākšanas konkursā 2022./2023.!

MakulatŪra Konkurss Final Facebook

Īstenojot vides izglītības programmu Latvijas mācību iestādēs un iesaistot aizvien plašāku sabiedrības daļu atkritumu šķirošanā ir uzsākts Vislatvijas makulatūras vākšanas konkurss “Tīrai Latvijai” 2022./2023. mācību gadā.

Tās ietvaros skolu un pirmsskolas vecuma bērni tiek iesaistīti nevajadzīgo papīra un kartona krājumu nogādāšanai pārstrādei, tā mazinot pašu radīto atkritumu apjomu un rūpējoties par vidi. Konkursā aicinātas piedalīties pirmsskolas, vispārējās un profesionālās izglītības iestādes, kā arī interešu izglītības iestādes no visas Latvijas.

Dalībnieku pieteikumi konkursam tiek pieņemti līdz 2023. gada 15. martam, bet rezultātu paziņošana un uzvarētāju apbalvošana notiks 2023. gada maijā. Reģistrēt izglītības iestādi konkursa datu bāzē un vairāk informācijas par konkursa norisi var uzzināt šeit: MAKULATŪRAS VĀKŠANAS KONKURSS

Makulatūras vākšanas konkurss “Tīrai Latvijai” mācību iestādēs ir guvis plašu atsaucību valsts mērogā. Arī šogad visi makulatūras vācēji ne tikai piedalīsies cīņā par vērtīgām naudas balvām, bet saņem garantētas dāvanas par ieguldījumu tīras Latvijas veidošanā – par katru savākto makulatūras tonnu izglītības iestāde saņems 5 kg jauna papīra, sazinoties personīgi ar makulatūras izvešanas sadarbības partneriem pēc konkursa norises beigām.

Mēs, LAUTUS VIDE PS, esam sadarbības partneris Vislatvijas makulatūras konkursam “Tīrai Latvijai” jau 3. gadu, jo uzskatām, ka atkritumu šķirošana un rūpes par apkārtējo vidi ir jāsāk mācīt jau bērnībā. Tas, mūsuprāt, ilgtermiņā ļaus iegūt vēlamos rezultātus iedzīvotāju izpratnei par resursu atkārtotu pielietojumu un veicinās vides ilgtspēju kopumā.

Vislatvijas makulatūras vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!” organizē “Zaļā josta” sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru, “Latvijas valsts meži” AS , “LAUTUS VIDE” PS, “Pilsētvides serviss” SIA , “Līgatnes papīrs” SIA, “Balticfloc” SIA.

Domā globāli, rīkojies lokāli! ♻️

Elektroiekārtu savākšanas akcija nr.3 noslēgusies!

25 TONNAS – tieši tik daudz BĪSTAMO ATKRITUMU NENONĀKS DABĀ!

Mēs, atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums LAUTUS VIDE PS, kopā ar bīstamo atkritumu savākšanas uzņēmumu BAO AS sakām PALDIES ikvienam iedzīvotājiem, kurš piedalījās BEZ MAKSAS elektroiekārtu nodošanas akcijā š.g. 10. septembrī. Pateicoties lielajai atsaucībai un iedzīvotāju aktivitātei, vienas dienas laikā savācām 25 (!!!) tonnas nolietoto elektroiekārtu, tās nogādājot drošai pārstrādei.

PALDIES par Jūsu izrādītajām rūpēm par apkārtējo vidi!

Boombox 5727544 1920

Nolietoto elektroiekārtu savākšanas akcija nr.3

Lai jaunajam būtu, kur ienākt, ir jāatbrīvo vieta no nolietotā un nederīgā!

Mēs, atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums LAUTUS VIDE PS, sadarbībā ar mūsu draugiem, bīstamo atkritumu savākšanas uzņēmumu BAO AS, organizējam jau trešo bezmaksas elektroiekārtu savākšanas akciju Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētā.

Akcijas laikā ikvienam ir iespēja nodot, iepriekš sadzīvē izmantotas elektroiekārtas. Nodošanas brīdī tām ir jābūt:

 • pilnā komplektācijā,
 • neizjauktā veidā,
 • bez citu atkritumu piejaukumiem.

Tādēļ aicinām Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas iedzīvotājus nodot dažāda izmēra novecojušas un bojātas elektroiekārtas:

 • mazo un lielo sadzīves tehniku (ledusskapjus veļas mazgājamās mašīnas, putekļsūcējus, elektriskās tējkannas, mikserus u.c.),
 • datortehniku (monitorus, datorpeles, printerus u.c.),
 • telekomunikācijas un viedierīces (mobilos telefonus, faksa aparātus u.c.)
 • u.c. sadzīvē nolietojušās iekārtas, kuru darbības nodrošināšanai nepieciešama strāvas padeve.

Elektroiekārtas drošai pārstrādei būs iespēja nodot 2022. gada 10. septembrī bez iepriekšēja pieraksta, nogādājot tās speciāli paredzētā uzņēmuma BAO AS transporta līdzeklī sekojošās vietās:

📍   no pl.9:00-12:00                   Ziepniekkalns: Ozolciema un Valdeķu ielu stūris

📍   no pl.13:00-16:00                 Āgenskalns: Atpūtas un Nomales ielu stūris

📍   no pl.17:00-20:00                 Zolitūde: Skrīnes un Apuzes ielu stūris

 

Tom Wheatley Hdib 5grv7u Unsplash

Skaidrojošais buklets par būvgružu apsaimniekošanu

Remonts un būvniecības darbi vienmēr rada būvgružus, kas tiek pieskaitīti pie bīstamajiem atkritumiem, to pareiza utilizēšana ir īpaši svarīga, lai netiktu apdraudzēta apkārtējā vide. Tādēļ LASUA ar VVD un LVAFA atbalstu ir sagatavojuši skaidrojošo bukletu, kurā aprakstīti risinājumi, kā no būvniecības atkritumiem atbrīvoties viegli un pareizi.

Lejuplādēt bukletu par būvgružu apsaimniekošanu ↓

Buvgruzi Lasua 01

Buvgruzi Lasua 02

Buvgruzi Lasua 03

Buvgruzi Lasua 04

Buvgruzi Lasua 05

Buvgruzi Lasua 06

Par atkritumu apsaimniekošanas maksas izmaiņām no 01.07.2022

Visual Stories Micheile Zvprbbmt8qa Unsplash

 

Cienījamais klient,

 

Vēršam uzmanību, ka ar 2022. gada 1. jūliju stāsies spēkā izmaiņas maksā par nešķiroto sadzīves atkritumu un dalīti savākto bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu Rīgā.

 

Informējam, ka 2022. gada 8. jūnijā Rīgas domes sēdē tika pieņemts lēmums par nešķiroto sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksas izmaiņām un dalīti savākto bioloģisko atkritumu apsaimniekošanas maksas izmaiņām, kas stājas spēkā 2022. gada 1. jūlijā.

Izmaiņu rezultātā:

 • nešķiroto sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksa tika palielināta un noteikta 22.41 EUR/m3 ar PVN (bez PVN: 18.52 EUR/m3);
 • liela izmēra atkritumu apsaimniekošanas maksa tika palielināta un noteikta ar PVN: 23.72 EUR/m3 (19.60 EUR/m3 bez PVN );
 • dalīti savākto bioloģisko atkritumu apsaimniekošanas maksa tika samazināta un noteikta 17.98 EUR/m3 ar PVN (bez PVN: 14.86 EUR/m3).

 

Nešķiroto sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksa tika paaugstināta, galvenokārt pamatojoties uz inflācijas un degvielas cenu pieaugumu, kas ietekmē arī atkritumu izvešanu. Šādu iemeslu dēļ izmaksas pieaug pirmo reizi kopš iepirkuma līguma noslēgšanas brīža 2020. gada 28. februārī. Savukārt dalīti savākto bioloģisko atkritumu apsaimniekošanas maksa tika samazināta, ņemot vērā Atkritumu apsaimniekošanas likuma grozījumus.

 

Plašāka informācija par izmaiņām, kas stājas spēkā 2022. gada 1. jūlijā, ir pieejama Rīgas pašvaldības mājaslapā – https://www.riga.lv/lv/jaunums/riga-mainisies-atkritumu-izvesanas-tarifi-iespeja-samazinat-izmaksas-skirosana.

Kopīgs atkritumu šķirošanas ceļvedis Rīgā

 

Esam priecīgi paziņot, ka Rīgas iedzīvotājiem ir izstrādāts pirmais kopīgais atkritumu šķirošanas ceļvedi. Tas veidots, lai palīdzētu ikvienam galvaspilsētas iedzīvotājam vai viesim vieglāk orientēties atkritumu šķirošanā.

Pilno atkritumu šķirošanas ceļvedi var lejupielādēt šeit ↓ un ieskatīties tajā ikreiz, kad rodas jautājums, vai kāds no atkritumu veidiem IR / NAV šķirojams, vai kā to darīt pareizāk un efektīvāk.

Taču atbildes uz īpaši specifiskiem jautājumiem ir atrodamas Rīgas Domes mājas lapā: jautājumi un atbildes.

Rd Celvedis Skirosana Infografiks A4

Aicinām uz VIDES SVĒTKIEM!

Zalajostasvetkitervete 2022Sakot paldies ikvienam iedzīvotājam, kas ikdienā rūpējas par vidi, šķiro atkritumus un taupa resursus, bet jo īpaši mūsu atbalstīto “Makulatūras vākšanas konkursa” un izaicinājuma “Atkritumiem – NĒ!” dalībniekiem, 2022. gada 27. maijā visas dienas garumā Latvijas Valsts Mežu dabas parkā Tērvetē norisināsies ZAĻĀS JOSTAS VIDES SVĒTKI.

Pasākums notiks “Latvijas Meža dienu 2022” ietvaros, ļaujot tā apmeklētājiem:

 • izzināt Latvijas dabu, mežus, ūdeņus
 • piedalīties vairāk nekā 80 izglītojošās radošajās darbnīcās un vides izziņas spēlēs
 • vērot aizraujošus šovus un priekšnesumus uz skatuves.

Ieeja LVM dabas parkā Tērvē un dalība pasākumā ir bez maksas, reģistrējoties līdz š.g. 20. maijam. Reģistrācijas forma pieejama šeit.

Pasākuma programma:

10:00 – 16:00   VISĀ PASĀKUMA TERITORIJĀ:
Radošās vides izziņas darbnīcas

12:00 – 14:00    UZ SKATUVES:
•    Vides svētku atklāšana
•    Ilūziju šovs kopā ar  iluzionistu/triku meistaru Tomu Felkeru un lielprojekta “MESA” pianistu Matīsu Repsi
•    Mūsu atbalstīto un “Zaļā josta” rīkoto vides konkursu “Tīrai Latvijai” laureātu apbalvošana (“Makulatūras vākšanas konkurss”, izaicinājums “Atkritumiem – NĒ!” u.c.)

Pasākumā vienkopus tiks pulcētas dažādas ar mežu un ar vidi saistītas organizācijas un uzņēmumi, kuri aicinās visu vecumu bērnus, jauniešus un pieaugušos iesaistīties daudzveidīgās meža un dabas izziņas radošās darbnīcās.

Svētku ietvaros vides izziņas radošajās darbnīcās ikviens apmeklētājs varēs:
–    atraktīvu spēļu veidā iepazīt pareizas atkritumu šķirošanas pamatprincipus;
–    iepazīt meža audzēšanas ciklu ar meža tehniku darbībā, uzzināt par meža tapšanu no sēkliņas līdz gatavai koka mājai un uzzināt arī par mācību un karjeras iespējām meža nozarē;
–    pārbaudīt savas zināšanas un apgūt daudz jaunu noderīgu padomu energoefektivitātes veicināšanai;
–    trenēties ēdamo un neēdamo meža velšu atšķiršanā un noskaidrot, kādas invazīvās sugas var sastapt Latvijā;
–    iepazīties ar videi draudzīgiem materiāliem mūsdienu produktu dizainā;
–    iepazīt bezatkritumu jeb zero waste dzīvesveidu;
–    piedalīties ilgtspējas izaicinājumos un aktivitātēs;
–    iepazīties ar dabas zinību mācību materiāliem un attīstošām spēlēm, kas darinātas no koka;
–    apmeklēt dažādas Zaļo prasmju meistarklases;
–    uzzināt par videi draudzīgas kosmētikas veidošanu;
–    gūt ieskatu, kā radoši var pārveidot apģērbu videi draudzīgākai ikdienai;
–    izmēģināt roku stikla pārstrādē, piedaloties kuloniņu izgatavošanas darbnīcā;
–    izmēģināt iemaņas plastmasas pārstrādes spēlē;
–    iepazīt saldo un gardo šokolādes pasauli un piedalīties šokolādes meistarklasē;
–    uzzināt visu par svecēm un gaismu, kā arī piedalīties bišu vaska sveču darināšanas darbnīcā;
–    piedalīties papīra pārstrādē, izgatavojot savas krāsas izvēlētu papīru no dabas materiālus.
–    iepazīties ar Pūķīša Kokosrieksta pasaku pasauli, lasot grāmatas;
–    satikties ar rūķiem, Cūkmenu un īstiem meža večiem!

Apmeklētāju transporta karte apskatama šeit.

Vairāk informācijas par svētkiem atradīsiet www.tirailatvijai.lv  vai www.zalajosta.lv

 

UZ TIKŠANOS SVĒTKOS!

TURPINĀM ATKRITUMU TVERTŅU DIGITALIZĀCIJU

Aktīvi turpinām atkritumu izvešanas digitalizācijas procesu Rīgas Zemgales priekšpilsētā.

Atgādinām, ka atkritumu tvertnes aprīkojam ar radiofrekvences identifikācijas tehnoloģiju sistēmas (RFID) mikroshēmām, bet specializētos transportlīdzekļus – ar to nolasīšanas iekārtām.

RFID sistēma, kopā ar jau automašīnām uzstādīto GPS sistēmu, ļauj operatīvi pārvaldīt un kontrolēt atkritumu tvertņu izvešanas laiku un izpildes precizitāti, sniedzot atkritumu apsaimniekotājam tūlītēju informāciju darba procesā.

Uzstādītā sistēma nekādā veidā neiegūst un neuzkrāj datus par konteinera īpašnieku un viņa paradumiem. Tās vienīgais uzdevums ir precīzi fiksēt, kas noticis ar atkritumu konteineru. Uzstādītā RFID sistēma atvieglos gan saziņu ar klientiem ārkārtas situācijās, gan dos iespēju Rīgas pilsētas pašvaldības IT platformām sniegt precīzus atkritumu apsaimniekošanas norises datus.

RFID sistēma sastāv no:

 • mikroshēmas, kas tiek uzstādīta uz atkrituma tvertnēm, nesatur nekādus barošanas elementus un darbojas tikai no nolasītāja izstarotās enerģijas,
 • mikroshēmas nolasītāja, kas ir īpaši paredzēts koda nolasīšanai un uzstādīts uz specializētajām atkritumu savākšanas automašīnām,
 • datorsistēmas, kas nolasītos datus apstrādā un uzkrāj.

Pavisam RFID sistēmu plānots uzstādīt aptuveni 12 000 atkritumu tvertnēm.

Šie raidītāji ir droši, neatstāj nospiedumus apkārtējā vidē vai cilvēku veselībā, turklāt, ir gandrīz nemanāmi. RFID sistēma ir līdzīga tirdzniecības vietās uzstādītajām preču aprites kontroles sistēmām.

RFID sistēmas uzstādīšanu LAUTUS VIDE PS klientu tvertnēm plānots pabeigt līdz 2022. gada 1. aprīlim.

 

Rfid Tuvu

UZSĀKAM ATKRITUMU TVERTŅU DIGITALIZĀCIJU

Esam uzsākuši atkritumu izvešanas digitalizācijas procesu Rīgas Zemgales priekšpilsētā, atkritumu tvertnes aprīkojot ar radiofrekvences identifikācijas tehnoloģiju sistēmas (RFID) mikroshēmām, bet specializētos transportlīdzekļus – ar to nolasīšanas iekārtām.

RFID sistēma, kopā ar jau automašīnām uzstādīto GPS sistēmu, ļauj operatīvi pārvaldīt un kontrolēt atkritumu tvertņu izvešanas laiku un izpildes precizitāti, sniedzot atkritumu apsaimniekotājam tūlītēju informāciju darba procesā.

Uzstādītā sistēma nekādā veidā neiegūst un neuzkrāj datus par konteinera īpašnieku un viņa paradumiem. Tās vienīgais uzdevums ir precīzi fiksēt, kas noticis ar atkritumu konteineru. Uzstādītā RFID sistēma atvieglos gan saziņu ar klientiem ārkārtas situācijās, gan dos iespēju Rīgas pilsētas pašvaldības IT platformām sniegt precīzus atkritumu apsaimniekošanas norises datus.

RFID sistēma sastāv no:

 • mikroshēmas, kas tiek uzstādīta uz atkrituma tvertnēm, nesatur nekādus barošanas elementus un darbojas tikai no nolasītāja izstarotās enerģijas,
 • mikroshēmas nolasītāja, kas ir īpaši paredzēts koda nolasīšanai un uzstādīts uz specializētajām atkritumu savākšanas automašīnām,
 • datorsistēmas, kas nolasītos datus apstrādā un uzkrāj.

Pavisam RFID sistēmu plānots uzstādīt aptuveni 12 000 atkritumu tvertnēm.

Šie raidītāji ir droši, neatstāj nospiedumus apkārtējā vidē vai cilvēku veselībā, turklāt, ir gandrīz nemanāmi. RFID sistēma ir līdzīga tirdzniecības vietās uzstādītajām preču aprites kontroles sistēmām.

RFID sistēmas uzstādīšanu LAUTUS VIDE PS klientu tvertnēm plānots pabeigt līdz 2022. gada 1. aprīlim.

Rfid

 

 

Izaicinājums “Atkritumiem NĒ!” 2021./2022.

Zalajosta Nr319 111021 A4 OriginĀls Jpg Formāts

Zalajosta Nr319 111021 A4 OriginĀls Jpg Formāts

Aicinām Latvijas skolēnus piedalīties aizraujošā un izglītojošā izaicinājumā – “Atkritumiem NĒ!” 2021./2022. mācību gadā! Tā mērķis ir palīdzēt attīstīt bezatkritumu dzīvesveidu, savā ikdienā ieviešot vienkāršus pamatprincipus, kas ļautu manāmi samazināt radīto atkritumu daudzumu Latvijas skolēniem un viņu ģimenēm.

Izaicinājuma dalībniekiem:

 1. jāizveido komanda kopā ar saviem klasesbiedriem (līdz 10 personām)
 2. jāizvirza sev un savām ģimenēm priekšlikumi, kā dzīvot videi draudzīgāk, samazinot patērēto resursu apjomu un radīto atkritumu daudzumu
 3. lieliskās idejas jāievieš savās ikdienas gaitās
 4. jāizveido īss video pārskats (līdz 3 minūtēm) par paveikto ar ieteikumiem atkritumu samazināšanai
 5. savā pieredzē jādalās ar citiem sociālajos tīklos, izmantojot mirkļbirkas #IzaicinājumsAtkritumiemNē #AtkritumiemNē

Savu komandu izaicinājumam pieteikt var līdz pat 31.12.2021.

Vairāk informācijas un iedvesmojoši video, ko radījuši pagājušā gada dalībnieki, atrodami šeit: https://tirailatvijai.lv/izaicinajums-atkritumiem-ne-2021

 

Piedalieties, jo pārmaiņas sākas ar katru no mums, bet dzīvot zaļi ir aizraujoši! ♻️