TRAUCĒTA KLIENTU CENTRA DARBĪBA

Cienījamie Klienti, informējam, ka laikapstākļu radīto tehnisko problēmu dēļ, šobrīd PS Lautus vide klientu centru nav iespējams sazvanīt.

Traucēta arī e-pastu saņemšanas un atbildēšanas iespēja.

 

Atvainojamies par sagādātām neērtībām un šobrīd veicam visus iespējamos pasākumus sakaru atjaunošanai.

 

Ar cieņu,

PS Lautus vide kolektīvs

TŪJAS un to zarus BIO atkritumos likt NEDRĪKST

 

Veicot dārza sakopšanas darbus, lūdzam atcerēties, ka TŪJAS un tām līdzīgus kokus un zarus BIOLOĢISKI norādāmo atkritumu konteineros un specializētajos savākšanas maisos ievietot AIZLIEGTS.

Poligonā “Getliņi EKO”, kur tiek nogādāts viss savāktais BIO atkritumu kopums no Rīgas Zemgales priekšpilsētas, ir 2 veidu iekārtas, kurās tiek pārstrādāti bioloģiski noārdāmi atkritumi:

  1. bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes komplekss (jeb divu fāzu sausās anaerobās fermentēšanas sistēma), kurā pirmajā fāzē ir fokuss uz biogāzes ražošanu, otrajā fāzē notiek atkritumu kompostēšana;
  2. kompostēšanas laukums.

Abām pieejamām tehnoloģijām, ir noteikti ierobežojumi, ko tur nedrīkst ievietot. Tūju un tām līdzīgu koku un krūmu zari nespēj tik īsā laikā sadalīties, turklāt, tūju klātbūtne negatīvi ietekmē pārstrādes procesu, jo tūju lapas un zari ir īpaši izturīgi pret mitrumu un tas paildzina to sadalīšanās laiku, savukārt, tūju izdalītās ēteriskās eļļas negatīvi ietekmē kompostēšanās mikroorganismu darbību.

Tādēļ nelielas tūjas un liekos zarus jāievieto konteineros, kas paredzēti sadzīves atkritumiem. Savukārt, lielus skujkokus jāpiesaka izvešanai kā lielgabarīta atkritumus.

Tuja Ml

Makulatūras vākšanas konkurss 2022./2023. NOSLĒDZIES

 

Vislatvijas Makulatūras vākšanas konkurss “Tīrai Latvijai” 2022./2023. mācību gada sezonā ir noslēdzies ar pārsteidzoši lieliskiem rezultātiem. 439 Latvijas izglītības iestādes otrreizējai pārstrādei nodeva gandrīz 636 tonnas tīras un pārstrādei derīgas makulatūras. Tādā veidā šogad ir savāktas par 80 tonnām vairāk atkritumu kā pagājušajā gadā.

Aktīvākās izglītības iestādes ar lielāko nodoto makulatūras daudzumu šajā gadā ir:

  1. Stāķu pamatskolas kopā nododot 22 243 kg makulatūras
  2. Ķekavas vidusskolas kopā nododot 11 575 kg makulatūras
  3. Ludzas 2. vidusskolas kopā nododot 8 140 kg makulatūras

Savukārt, īpašu atzinību par aktīvāko makulatūras vākšanu uz vienu iestādes audzēkni saņems:

  1. Stāķu pamatskola ar 186.92 kg nodotās makulatūras uz vienu audzēkni
  2. Suntažu vidusskolas Lauberes filiāle “Zīļuks” ar 174.69 kg nodotās makulatūras uz vienu audzēkni
  3. Staiceles pamatskolas pirmsskolas grupas ar 112.50 kg nodotās makulatūras uz vienu audzēkni

Kampaņa “Tīrai Latvijai” norisinās jau 19. mācību gadu, apvienojot tās dalībniekus ar vadmotīvu “Domā globāli, rīkojies lokāli!”. Šogad makulatūras vākšanas konkursā iesaistot par 23% vairāk bērnu un jauniešu nekā pērn.

Visa kampaņas laikā savāktā makulatūra nogādāta pārstrādei Latvijā un kaimiņvalstīs. Tādā veidā tas kļūs par izejvielu jaunu papīra un kartona izstrādājumu ražošanā, samazinot jaunu resursu patēriņu un atkritumu noslodzi poligonos. Ikviena izglītības iestāde, kas piedalījās Makulatūras vākšanas konkursā, par katru savākto makulatūras tonnu saņems 5 kg pārstrādāta papīra, kas, iespējams, tiks iegūts no viņu pašu savāktās makulatūras.

Makulatūras vākšanas kampaņu “Tīrai Latvijai” organizē “Zaļā josta” sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru, SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Balticfloc”, AS “Latvijas valsts meži”, SIA “Pilsētvides serviss”, PS “LAUTUS VIDE” un SIA “Clean R”.

Vairāk informācijas par kampaņas rezultātiem meklē: https://tirailatvijai.lv/index.php/kampana-tirai-latvijai-parstrade-savaktas-6357-tonnas-makulaturas

 

Tāpat ik vienu kampaņas dalībnieku ielūdzam uz Vides svētkiem 2023. gada 26. maijā, kur notiks laureātu sveikšana un Baltijā vērienīgākais meža un vides izziņas pasākums “Latvijas Meža dienas” ietvaros. Pieteikuma anketu, kas jāaizpilda līdz 20.05.2023  un vairāk informācijas par pasākumu meklē šeit: https://www.tirailatvijai.lv/index.php/ielugums-piedalities-zalas-jostas-vides-svetkos-gada-lielakaja-vides-pasakuma-latvijas-meza-dienu

 

Tiekamies svētkos!

 

Whatsapp Attēls 2023 05 11 Plkst. 15.53.37

BIOLOĢISKI NOĀRDĀMO ATKRITUMU PILOTPROJEKTS PAPLAŠINĀTS

Atskaite 2023.04 MajaslapaAr mūsu atbalstu uzsāktais biedrības „Latvijas Atkritumu saimniecības asociācija” (LASA) pilotprojekts, kurš paredz bioloģisko virtuves atkritumu dalīto vākšanu no daudzdzīvokļu namu mājsainiecībām un to nodošanu pārstrādei biogāzes stacijā biogāzes iegūšanai, veiksmīgi attīstās.

 

Pilotprojekts tika uzsākts 2022. gada novembrī ar viena daudzdzīvokļu nama Anniņmuižas ielā dalību tajā. Pārskatāmāku un precīzāku rezultātu iegūšanai, bioloģisko atkritumu dalītas vākšanas pilotprojektam tika piesaistīta vēl viena daudzdzīvokļu nams Priedaines ielā. Arī šīs ēkas iedzīvotājiem tika izdalīti gan iekštelpu šķirošanas konteineri bioloģiski noārdāmajiem virtuves atkritumiem, gan mājas pagalmā uzstādīts specializētais konteiners. Tāpat, ar katru mājsaimniecību tika noslēgts sadarbības līgums par atbildības sadalīšanu, šķirojot bioloģiskos atkritumus. Līguma parakstīšanas procesā ar mājas vecākā iniciatīvu un individuālu pieeju, visi projektā iesaistītie iedzīvotāji tika informēti par to, kādus atkritumus drīkst un kādus nedrīkst likt dalīti vāktu atkritumu konteinerā, ko paredzēts nodot biogāzes ražošanai,  un pārrunātas citas detaļas. Tāpat iedzīvotājiem ir pieejama kontaktpersona, pie kuras vērsties neskaidru jautājumu gadījumā par pareizu atkritumu šķirošanu visa pilotprojekta laikā.

Projekta laikā uzkrātā pieredze rāda, ka iedzīvotāji izprotot nepieciešamību savākt tīrus virtuves atkritumus un to dara apzinīgi. Būtiski svarīgs aspekts ir mājas apsaimniekotāju iesaiste iedzīvotāju informēšanas pasākumos, jo viņi spēj vistuvāk piekļūt tiešajiem atkritumu radītājiem.

Pēc mājas apsaimniekotāju biedrības iniciatīvas pilotprojektam ir pievienojusies arī daudzdzīvokļu māja Robežu ielā. Šīs mājas iedzīvotāji ir uzsākuši šķirotu virtuves atkritumu savākšanu, paši sarūpējot gan iekštelpu šķirošanas konteinerus, gan novadot līguma parakstīšanas procesu.

Kaut arī projektā iesaistītie dalībnieki bioloģisko atkritumu nošķirošanu veic pārsteidzoši labi un ar lielu atbildības sajūtu, tomēr gadās arī kādi misēkļi. Tādēļ atgādinām, ka bioloģiski norārdāmo atkritumu konteineros dzīvnieku izkārnījumus, pakaišus, kā arī jebkura veida autiņbiksītes, t.sk., bioloģiskās, likt ir AIZLIEGTS. Tāpat jāatceras, ka biogāzes ražošanai savāktajam materiālam jābūt tīram, bet citu atkritumu piejaukuma, tādēļ virtuves atkritumi savākšanas konteinerā jāievieto BEZ maisiņiem.

Pilotprojekts tiek īstenots kā apakšaktivitāte “Risinājumu demonstrēšana bioloģisko un pārtikas atkritumu samazināšanai un pārtikas atkritumu mērījumu uzlabošanai” LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju” (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014).

Projekts norisinās mūsu, Lautus Vide PS, apsaimniekotajā zonā Rīgas Zemgales priekšpilsētā.

Esi dabai draudzīgs – šķiro BIO!

Elektroiekārtu savākšanas akcija nr.4 noslēgusies!

Vienas dienas laikā, tikai nelielā daļā Rīgas savācām 21 TONNU nederīgo elektroiekārtu!

Mēs, atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums LAUTUS VIDE PS, kopā ar bīstamo atkritumu savākšanas uzņēmumu BAO AS sakām paldies ikvienam iedzīvotājiem, kurš piedalījās BEZ MAKSAS elektroiekārtu nodošanas akcijā š.g. 15. aprīlī.

Pateicoties lielajai atsaucībai un iedzīvotāju aktivitātei, vienas dienas laikā savācām vairāk kā 21 TONNU nolietoto elektroiekārtu. Visa savāktā tehnika tika nogādāta drošai pārstrādei un neradīs bīstamību un piesārņojumu dabā.

Boombox 5727544 1920

Nolietoto elektroiekārtu savākšanas akcija nr.4

Pavasaris ir klāt un atkal ir laiks atbrīvoties no vecā un nederīgā!

Mēs, atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums LAUTUS VIDE PS, sadarbībā ar mūsu draugiem, bīstamo atkritumu savākšanas uzņēmumu BAO AS, organizējam jau ceturto bezmaksas elektroiekārtu savākšanas akciju Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētā.

Akcijas laikā ikvienam ir iespēja nodot, iepriekš sadzīvē izmantotas elektroiekārtas. Nodošanas brīdī tām ir jābūt:

  • pilnā komplektācijā,
  • neizjauktā veidā,
  • bez citu atkritumu piejaukumiem.

Tādēļ aicinām Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas iedzīvotājus nodot dažāda izmēra novecojušas un bojātas elektroiekārtas:

  • mazo un lielo sadzīves tehniku (ledusskapjus veļas mazgājamās mašīnas, putekļsūcējus, elektriskās tējkannas, mikserus u.c.),
  • datortehniku (monitorus, datorpeles, printerus u.c.),
  • telekomunikācijas un viedierīces (mobilos telefonus, faksa aparātus u.c.)
  • u.c. sadzīvē nolietojušās iekārtas, kuru darbības nodrošināšanai nepieciešama strāvas padeve.

Elektroiekārtas drošai pārstrādei būs iespēja nodot 2023. gada 15. aprīlī bez iepriekšēja pieraksta, nogādājot tās speciāli paredzētā uzņēmuma BAO AS transporta līdzeklī sekojošās vietās:

📍   no pl.9:00-12:00                   Ziepniekkalns: Ozolciema un Valdeķu ielu stūris

📍   no pl.13:00-16:00                 Āgenskalns: Atpūtas un Nomales ielu stūris

📍   no pl.17:00-20:00                 Zolitūde: Skrīnes un Apuzes ielu stūris

 

Tom Wheatley Hdib 5grv7u Unsplash

Pilotprojekts – bioloģiski noārdāmo atkritumi biogāzes ražošanai

Atskaite 2023.02 Majaslapa

Jau pagājušajā gadā ar mūsu, Lautus Vide PS, atbalstu biedrība „Latvijas Atkritumu saimniecības asociācija” (LASA) uzsāka pilotprojektu daudzdzīvokļu namā – bioloģisko virtuves atkritumu dalīto vākšanu un to nodošanu pārstrādei biogāzes stacijā biogāzes iegūšanai.

Līdz šim brīdim projekts norit veiksmīgi, iedzīvotāji ir ieinteresēti, specializētā bioloģisko atkritumu tvertne tiek regulāri piepildīta un tajā nav atrasti citu atkritumu piejaukumi, tādēļ kravas nogādātas drošai biogāzes ieguvei.

Biogāze ir gāzveida produkts, kas rodas noārdoties organiskam materiālam anaerobā procesā. Tās ražošana mūsdienu apstākļos ir īpaši izdevīga un ar labvēlīgu ietekmi uz vidi, jo:

  • samazina poligonos noglabāto nešķiroto atkritumu daudzumu,
  • samazina poligonos noglabāto, nešķiroto sadzīves atkritumu negatīvo ietekmi uz vidi, jo no sadzīves atkritumiem atdalot bioloģiskos atkritumus, to radītā metāna gāze, kas ir dabai bīstama, jo veicina gandrīz 30x lielāku siltumnīcas efekta veidošanos kā ogļskābā gāze, neuzkrājas poligonā,
  • samazina neatjaunojamo dabas resursu patēriņu, jo dedzinot biogāzi, tiek iegūta elektroenerģija.

Iegūstot biogāzi kontrolētā procesā slēgta tipa anaerobās fermentēšanas iekārtās, tiek izmantots arī fermentācijas gala produkts – biomasa, kas paliek pāri pēc biogāzes iegūšanas. To var izmantot kā kompostu dažādos apzaļumošanas vai mēslošanas darbos. Taču šādai atkritumu pārstrādei ir nepieciešams jau sākotnēji dalīti vākts, tīrs materiāls, tādēļ īpašu uzmanību jāpievērš savākto bioloģiski noārdāmo atkritumu kvalitātei, kas arī ir šī pilotprojekta mērķis.

Biogāzes ražošanai tiek vākti tikai bioloģiskie virtuves atkritumi. Iedzīvotāji specializētajā atkritumu konteinerī, kas paredzēts BIO atkritumu vākšanai DRĪKST ievietot sekojošus atkritumus:

  • bojātus dārzeņus, zaļumus, augļus un to atgriezumus;
  • ēdiena un produktu pārpalikumus (izņemot kaulus), BEZ iepakojuma;
  • tējas un kafijas biezumus, BEZ filtriem un maisiņiem;
  • istabas augus un grieztos ziedus.

Jau projekta sākumā, iedzīvotāji tika iepazīstināti ar šķirošanas kārtību, kā arī saraksts ar atkritumiem, kurus drīkst ievietot specializētajā tvertnē, ir izvietots gan uz āra, gan iekštelpu tvertnēm, lai informācija būtu vienmēr viegli pieejama un pārskatāma.

 

Rīgā ikvienam iedzīvotājam ir iespēja dalīti vākt bioloģiski noārdāmos atkritumus. To iespējams:

  • veidojot kompostu savā privātmājas teritorijās;
  • nododot dalīti vāktus bioloģiskos atkritumus savam atkritumu apsaimniekotājam, izmantojot speciāli tam paredzētas atkritumu tvertnes vai marķētus priekšapmaksas maisus bioloģisko atkritumu savākšanai (izmanto dārza un parku atkritumiem).

Mēs, Lautus Vide PS, uz šo brīdi dalīti vāktos bioloģiski noārdāmos atkritumus nogādājam atkritumu poligona “Getliņi” bioloģisko atkritumu pārstrādes kompleksā, kur tie pārstrādes fermentācijas tuneļos pārtop biogāzē un tehniskajā kompostā, ko var izmantot tikai poligona iekšējām vajadzībām, jo satur daudz citu atkritumu daļiņas – stikla lauskas, mikroplastmasu u.tml.

Bioloģisko atkritumu dalīta vākšana privātā un tehniskā komposta veidošanai atšķiras, tādēļ ir vērts pievēst uzmanību niansēm, vairāk informācijas par to vari lasīt šeit: Bioloģiski noārdāmo atkritumu šķirošana Rīgā

Aicinām uzsākt bioloģisko atkritumu dalītu vākšanu!

Atkritumu tvertnes bioloģisko atkritumu vākšanai var pieteikt:

  • pie sava namu apsaimniekotāja (daudzdzīvokļu nama iedzīvotājiem);
  • sazinoties ar mūsu Klientu apkalpošanas centru (privātmāju iedzīvotājiem), rakstot e-pastu uz info@lautusvide.lv vai zvanot uz tālr.nr.6000 0011.

 

Būsim dabai draudzīgi!

Būvgružu pareiza apsaimniekošana – video

 

Remonts un būvniecība rada būvgružus!

Kas tie ir, ko ar tiem iesākt, kā izplānot būvgružu izvešanu, kā pareizi izvēlēties komersantu, kas legāli izvedīs būvniecības rezultatā radušos atkritumus? Tie ir jautājumi, kuri nereti nodarbina iedzīvotājus, kuri uzsākuši celtniecības vai remontdarbus.

Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācija (LASUA) Latvijas vides aizsardzības fonda (LVAF) projekta ietvaros ir sagatavojis īsus, pamācošus video, ar mērķi informēt iedzīvotājus, par pareizu būvniecības atkritumu apsaimniekošanu.

Arī mēs, Lautus Vide PS, kā LASUA biedri aicinām iepazīties ar šiem trīs videoklipiem un, veicot remontu vai būvdarbus, legālā veidā atbrīvoties no radītajiem būvgružiem.

Kopā mēs varam paveikt vairāk un videi draudzīgāk!

Par atkritumu apsaimniekošanas maksas izmaiņām no 01.01.2023

 

Cienījamais klient,

Informējam, ka no 2023. gada 1. janvāra stāsies spēkā izmaiņas maksā par nešķirotu sadzīves atkritumu, dalīti savākto bioloģisko atkritumu un liela izmēra atkritumu apsaimniekošanas Rīgā.

2020. gada 23. novembrī Saeima apstiprināja grozījumus Dabas resursu nodokļa likumā, kas paredz dabas resursu nodokļa likmes pieaugumu no 2023. gada 1. janvāra.

Pamatojoties uz likuma grozījumiem, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padome 2021. gada 9. decembrī pieņēma lēmumu Nr. 139, ar kuru apstiprināja SIA “Getliņi EKO” sadzīves atkritumu apglabāšanas pakalpojuma tarifu 135.50 EUR par tonnu sākot no 2023. gada 1. janvāra līdz jauna tarifa spēkā stāšanās dienai.

2022. gada 10. novembrī SIA “Getliņi EKO” informēja PS “LAUTUS VIDE” par pakalpojumu cenu izmaiņām saistībā ar nešķiroto sadzīves atkritumu, bioloģisko atkritumu un liela izmēra atkritumu apsaimniekošanu, kas tiks piemērotas no 2023. gada 1. janvāra.

Atkritumu apsaimniekošanas likuma 39. panta 12 daļa noteic: ja normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir apstiprināts cits poligona tarifs, atkritumu apsaimniekotājs iekļauj apstiprināto tarifu nešķiroto sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksā ar tarifa spēkā stāšanās dienu.

Atkritumu apsaimniekošanas likuma 16. panta 11. daļa un Rīgas domes 2019. gada 29. novembra saistošo noteikumu Nr.87 “Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Rīgas pilsētā” 18. punkts noteic, ka atkritumu sākotnējam radītājam vai valdītājam ir jāsedz visas izmaksas, kas saistītas ar viņa radīto atkritumu apsaimniekošanu.

Ievērojot augstāk minēto, informējam, ka sakarā ar dabas resursu nodokļa likmes pieaugumu un atkritumu poligona pakalpojumu izmaksu pieaugumu sākot no 2023. gada 1. janvāra maksa par:
1. Nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanu būs:

  • Fiziskām personām: 23.78 EUR par m3 ar PVN 21%;
  • Juridiskām personām: 19.65 EUR par m3, neieskaitot PVN.

2. Dalīti savākto bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu būs:

  • Fiziskām personām: 18.54 EUR par m3 ar PVN 21%;
  • Juridiskām personām: 15.32 EUR par m3, neieskaitot PVN.

3. Liela izmēra atkritumu apsaimniekošanu būs:

  • Fiziskām personām: 25.60 EUR par m3 ar PVN 21%;
  • Juridiskām personām: 21.16 EUR par m3, neieskaitot PVN.

 

Nešķiroto sadzīves atkritumu izmaksas vienai izvešanas reizei pēc biežāk lietoto konteineru tilpuma:

Konteinera tilpums Jaunā cena EUR (ieskaitot PVN) Līdzšinējā cena EUR (ieskaitot PVN)
0.24m3 5.71 5.38
1.1m3 26.15 24.65

 

Dalīti savākto bioloģisko atkritumu izmaksas vienai izvešanas reizei pēc biežāk lietoto konteineru tilpuma:

Konteinera tilpums Jaunā cena EUR (ieskaitot PVN) Līdzšinējā cena EUR (ieskaitot PVN)
0.24m3 4.45 4.32

Visual Stories Micheile Lz 4npfkcv8 Unsplash