Kam jāpievērš uzmanība pareizi šķirojot atkritumus

23.02.2021

Charles Deluvio 98on8odqhis Unsplash

Veicot skrupulozu dalīti vāktu atkritumu monitoringu 2 mēnešu garumā, tika konstatēts, ka puse no atkritumiem, kas nonāk vieglo iepakojumu jeb MIX šķirošanas konteineros nav pārstrādājami. Tas ir gan cilvēku ļaunprātīgas rīcības, gan informācijas trūkuma, gan atkritumu šķirošanas procesa sistemātisku problēmu dēļ.

Tādēļ iedzīvotāji tiek aicināti pārskatīt savus šķirošanas paradumus, lai tie būtu jēgpilni un efektīvi. Tādā veidā kopīgi ar atkritumu apsaimniekotājiem veidojot tīru atkritumu pārstrādes gala produktu, kas ir izmantojams jaunu produktu radīšanā.

Šķirojot atkritumus der atcerēties svarīgas lietas:

  1. Šķiroto atkritumu konteinerā drīkst mest tikai iespēju robežās saplacinātus izlietotos iepakojumus un metāla priekšmetus. Nesaplacināts iepakojums aizņem daudz vietas, tādēļ, lai taupītu vietu atkritumu konteinerā, kā arī resursus atkritumus pārvadājot, iepakojums ir jāsaplacina. Tāpat ir jāpārliecinās, ka konteineros nenonāk priekšmeti, kas nav iepakojuma materiāls, piemēram, rotaļlietas un sadzīves priekšmeti, jo tie ir gatavoti no plastmasas materiālu sakausējuma, kas tos padara izturīgākus, bet tajā pat laikā nepārstrādājamus. Jāatceras, ka vieglā iepakojuma konteiners nav plastmasas konteiners! Tādēļ jāseko norādēm uz konteinera vai jāsazinās ar ēkas atkritumu apsaimniekotāju, lai noskaidrotu, kā rīkoties. Tas neattiecas un nelieliem mājsaimniecībā izmantojamiem metāla priekšmetiem, jo metāls un tā sakausējumi ir daudzkārt pārstrādājami.
  2. Preču marķējums ar atkritumu pārstrādes simbolu ( – recycling) Latvijā ne vienmēr garantē, ka iepakojums ir pārstrādājams. Tas, vai iepakojuma materiāls būs nododams pārstrādei, ir atkarīgs no pārstrādes rūpnīcu atrašanās vietas un iespējām to realizēt tālāk. Tādēļ uzmanīgi jāiepazīstas ar informāciju uz atkritumu konteinera. Vairāk informācijas par pārstrādājamajiem plastmasas iepakojumiem var atrast šeit: https://lautusvide.lv/lv/pakalpojumi-privatpersonam/papirs-kartons-metals/
  3. Šobrīd pārstrādei tiek nodots tikai PET, kas tiek izmantots dzērienu iepakošanai. Šampūnu, dušas želeju, olu, augļu un citi līdzīgi PET iepakojumi netiek pārstrādāti. Tādēļ labāk iegādāties sveramus produktus, kurus iespējams ievietot vairākkārt lietojamos iepakojumos.
  4. Reti kuri maizes maisiņi tiek pārstrādāti. Maizes iepakojumu ražo no diviem dažādiem materiāliem – LDPE un PP, bet pārstrādāts šobrīd tiek tikai LDPE materiāls. Atkritumu šķirošanas procesā nav iespējams pārbaudīt un sašķirot katru maisiņu, līdz ar to, tie pārsvarā netiek nodoti pārstrādei. Tādēļ maizi labāk cept pašam, iegādāties to bez iepakojuma vai savu iemīļoto produktu ražotājus aicināt izmantot dabai draudzīgākus un pārstrādājamus iepakojumus.
  5. Plastmasas tīkliņveida iepakojums netiek nodots pārstrādei. Tīkliņveida iepakojumi netiek nodoti pārstrādei, jo šie atkritumi netiek saražoti pietiekamā apjomā, lai tā pārstrāde būtu dabai draudzīga un ekonomiski pamatota. Tādēļ labāk izvēlēties sveramus produktus vai produktus alternatīvos, pārstrādājamos iepakojumos.
  6. Pārtikas iepakojuma trauciņi netiek pārstrādāti. Krējuma, margarīna, jogurta un līdzīgi iepakojuma trauciņi netiek pārstrādāti. Šādi iepakojumi šobrīd ir derīgi tikai sadedzināšanai un enerģijas ieguvei, kas Latvijā netiek darīts, jo regulāri jāsavāc ļoti liels apjoms šo iepakojumu, lai tas būtu ekonomiski izdevīgi un dabai draudzīgi. Tādēļ vēlams izvēlēties sveramus produktus, izmantojot vairākkārt lietojamus iepakojumus vai stikla iepakojumā, kas ir pārstrādājams neskaitāmas reizes.
  7. Netīrs pārtikas iepakojums netiek nodots pārstrādei. Netīri un slapji atkritumi var sabojāt visu konteinera saturu, piemēram, saslapinot papīru un kartonu, kas pēc tam vairs nav pārstrādājams, tādēļ tam jāpievērš īpaša uzmanība. Kečupa, eļļas pudeles un citu produktu plastmasas iepakojumi netiek pārstrādāti, pat ja tie ir izmazgāti, jo tajos var atrasties pārtikas piemaisījumi, radot netīru pārstrādāto materiālu. Šķirošanas procesā nav iespējams pārbaudīt vai iepakojums ir tīrs. Tādēļ labāk izvēlēties sveramos produktus, izmantojot vairākkārt lietojamus iepakojumus vai produktus stikla iepakojumā, kas ir pārstrādājams neskaitāmas reizes.
  8. Čaukstoši produktu iepakojumi netiek pārstrādāti. Čipsu, saldējuma un citi čaukstoši iepakojumi pārstrādē nenonāk, jo tiek izgatavoti no vairāku materiālu sakausējumiem, kuru atdalīšana ir neiespējama vai patērē vairāk resursu kā nes ieguvumu. Tādēļ veikalā jāmeklē alternatīvus iepakojumus, kas ir dabai draudzīgāki.
  9. Putupolistirola jeb putuplasta iepakojums netiek pārstrādāts. Tas bieži tiek izmantots gan kā siltumizolējošs materiāls vienreizlietojamos pārtikas traukos, gan kā trieciendrošs iepakojuma materiāls. Taču tā pārstrāde nav iespējama, turklāt, tas dabā sadalās ļoti ilgā laika periodā. Tādēļ vēlams maksimāli izvairīties no putuplasta iepakojuma, izvēloties dabiskas izcelsmes aizvietojošus materiālus, bet ēdienu un dzērienu līdzņemšanai izmantot vairākkārt lietojamus traukus.
  10. Pārāk mazs iepakojums ir nederīgs pārstrādei. Konfekšu papīri un citi maza izmēra iepakojumi pāršķirošanas procesā nenonāk līdz pārstrādei, jo tos ir pārāk laikietilpīgi atšķirot. Tādēļ nepieciešams izvairīties no produktiem mazos iepakojumos, izvēloties sveramus produktus vai alternatīvus, dabai draudzīgākus iepakojumus, piemēram, vairāki mazi produkti ievietoti vienā lielā, pārstrādājamā iepakojumā.

Taču, pirmkārt, ir jādomā par to, kā maksimāli samazināt izlietoto iepakojumu apjomu, izvēloties produktus bez iepakojuma vai minimālā, pārstrādājamā iepakojumā. Tas jau sākotnēji palīdzētu samazināt kopējo atkritumu daudzumu.

 

Ieteikumi veidoti, pamatojoties uz 08.02.2021 portālā Tvnet.lv publicēto rakstu “Desmit padomi efektīvai atkritumu šķirošanai”: https://www.tvnet.lv/7174897/desmit-padomi-efektivai-atkritumu-skirosanai