600 000 11

info@lautusvide.lv

15.05.2023

TŪJAS UN TO ZARUS BIO ATKRITUMOS LIKT NEDRĪKST

Veicot dārza sakopšanas darbus, lūdzam atcerēties, ka TŪJAS un tām līdzīgus kokus un zarus BIOLOĢISKI norādāmo atkritumu konteineros un specializētajos savākšanas maisos ievietot AIZLIEGTS.

Poligonā “Getliņi EKO”, kur tiek nogādāts viss savāktais BIO atkritumu kopums no Rīgas Zemgales priekšpilsētas, ir 2 veidu iekārtas, kurās tiek pārstrādāti bioloģiski noārdāmi atkritumi:

  1. bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes komplekss (jeb divu fāzu sausās anaerobās fermentēšanas sistēma), kurā pirmajā fāzē ir fokuss uz biogāzes ražošanu, otrajā fāzē notiek atkritumu kompostēšana;
  2. kompostēšanas laukums.

Abām pieejamām tehnoloģijām, ir noteikti ierobežojumi, ko tur nedrīkst ievietot. Tūju un tām līdzīgu koku un krūmu zari nespēj tik īsā laikā sadalīties, turklāt, tūju klātbūtne negatīvi ietekmē pārstrādes procesu, jo tūju lapas un zari ir īpaši izturīgi pret mitrumu un tas paildzina to sadalīšanās laiku, savukārt, tūju izdalītās ēteriskās eļļas negatīvi ietekmē kompostēšanās mikroorganismu darbību.

Tādēļ nelielas tūjas un liekos zarus jāievieto konteineros, kas paredzēti sadzīves atkritumiem. Savukārt, lielus skujkokus jāpiesaka izvešanai kā lielgabarīta atkritumus.

Image Image